14/03/2019
Perşembe

GDO lu Gıdaların İnsan Sağlığına Zararları


GDO’LU GIDALARIN İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLARI 

Doğal yollarla meydana gelmeyen ve gen dizilimi üzerinde oynama yapılarak oluşturulan ürünlere, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) deniyor. 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) genetiği değiştirilmiş organizmaların risk potansiyellerini üç ana başlıkta açıklar: 
1. Doğada karşılaşılan bir organizma olmamaları nedeniyle alerjik reaksiyona neden olma potansiyelleri;
2. Entegre edilen genin, insanların vücut hücrelerine ya da vücutta yaşayan bakterilere transfer olma potansiyeli;
3. Genetiği değiştirilmiş organizmaların doğal tarım ürünlerine transfer olma potansiyeli.
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre tüm bu riskler açısından sıkı denetimi gerçekleştirilmesine rağmen henüz GDO'ların tüketiminin, üretimine/satışına izin verilen ülkelerdeki insanların sağlığına olumlu-olumsuz etkisini kanıtlayan bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır.  
İnsan sağlığı üzerindeki etkisi kesin olarak kanıtlanmamış olan GDO’ların muhtemel zararlarını şöyle sıralayabiliriz:
Genetiği değiştirilmiş organizmaların toksik, alerjik, teratojenik ( anne karnında maruz kalan bebekte görülen yapısal anormallikler ) zararları olabilir.
Kimyasal ilaçlara dayanıklı bir GDO'nun poleni melezleme suretiyle bir yabancı ot tohumuna geçebilir ve bu geni alan bitki de kimyasal ilaçlara dayanıklılık geliştirebilir.
Kimyasal ilaçlara dayanıklı genetiği değiştirilmiş ürünler bir sonraki yıl da çıkabilir. Ve kültürel olarak kontrol edilmeleri zor olabilir.
Genetiği değiştirilmiş bitkiler toprak içinde bulunan doğal canlı yaşama zarar verebilir, böylece besin döngüsünü sona erdirebilir.
GDO'lu ürünler yeterli kadar besleyici olmayabilir ve hazmı zor olabilir.
Yeni yapılan araştırmalar GDO’lu besinler ile beslenen hayvanlarda organ problemleri ortaya çıktığını ortaya koymuştur. GDO’lu mısır ve soya fasulyesi ile 90 gün süreyle beslenen farelerde karaciğer ve böbrek zehirlenmeleri ortaya çıkmıştır.

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

14/03/2019
Perşembe

Monosodyum Glutamat MSG Nedir


                    MonoSodyum Glutamat kısacası MSG’yi tanıyalım

MSG olarak da bilinen Monosodyum Glutamat; doğal olarak en fazla ortaya çıkan esansiyel olmayan amino asitlerden biri olan glutamik asidin sodyum tuzudur.  
Çin Tuzu olarak nam salmış olan Monosodyum Glutamat (MSG), içerisine konulan yiyeceklerin tadının daha güzel algılanmasını sağlamak için kullanılan bir katkı maddesidir. 

Asıl amacı, yemeğin türü fark etmeksizin besinin oldukça lezzetli olduğunu düşünmemizi ve bu besinin beynimizde sıklıkla tüketilir bir besin olarak kodlanmasını sağlamaktır.

MSG içeren gıdalara bakacak olursak listenin başında cips türlerinin hemen hemen hepsi yer almaktadır. Katı yağlar, et ve tavuk suyu tabletleri, paketlenmiş soslar ve çorbalar, hazır tavuk ve et ürünleri ( hamburger, nugget vb. ), paketlenmiş “abur-cubur” sınıfı başlığı altındaki yiyecekler şeklinde liste devam etmektedir. 

MSG’nin insan sağlığına zararları  ise:
o Büyüme çağında olan çocukların sıklıkla MSG’li besinler tüketmesinin sonucunda büyüme hormonları baskı altına girebilmektedir.

o MSG’li gıdalar vücutta insülin hormonunun seviyesini arttırdığından, diyabet rahatsızlıklarına ve pankreas hastalıklarına sebep olabilmektedir.

o Sinir hücrelerine zarar verici bir etkisi olduğu saptanmıştır. Bu sebepten dolayı epilepsi, parkinson gibi sinir sistemine bağlı hastalıkları olan kişilerin MSG’li  ürünler kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

o Astım hastası kişilerin MSG’li ürün tüketmeleri halinde, astım krizlerinin tetiklendiği belirlenmiştir.

o Gözlerdeki retina tabakasına zarar vererek göz bozuklukları yaratabilmektedir.

o MSG içeren ürünler, hamilelerde plasenta bariyerini geçerek bebeklerinde aynı etkilere maruz kalmasına neden oluyor.

#monosodyumglutamat #msg #bunlarıbiliyormusunuz #cips #hazıryemek #katkımaddesi #sağlıklıbeslenme #çintuzu #hamburger #pizza #bulyon

Umarım tehlikenin farkına varmışsınızdır :)
[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

23/02/2019
Cumartesi

kurumsal yeni yıl mesajları resimli 2019


Kurumsal firmaların gönderdiği mailleri toparladım. Tasarım yapan arkadaşların işine yarayacaktır. Şirketlerin kutlama tasarımlarından bazıları çok yaratıcı bazıları çok basit. 

2019 yılı kurumsal firmaların yeni yıl kutlama mesajları resimli olarak bu şekilde. Sizin firmanızın da mail tasarımlarını paylaşmamı isterseniz benim mailimi sisteminize ekleyebilirsiniz :) Bedava reklam en güzelidir.


avivasa


bilgeadam


cafetur


cambly


enpara


findeks


fins


iş bankası


kariyer net


ktm motor


mavi


microsoft


qnbfinansinvest


sigortam net


tchibo


workinton


yapıkredi platinium


[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: Ordan-Burdan ]

29.01.2019
Salı

sql management studio cannot find one or more component


Selam,

Visual studio, android studio, java vesaire programlar kurulurken, zamanında inci gibi kurduğunuz ve herhangi bir probleminizin olmadığı sql management studio bir anda çalışmaz olur. Ben şu hatayı aldım microsoft sql server cannot find one or more component problem 

Çözümünü uzun araştırmalardan sonra buldum. Aşağıdaki linkten Visual Studio 2010 Isolated Shell yamasını indirin ve kurun. Problem çözülecektir :S Evet bence de çok ilginç.


Kolay gelsin.

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: SQL ]

25.01.2019
Cuma

dkp sac


Soğuk haddelenmiş dkp sac ile tanıştık :) 

İlk duyduğunda bu nedir diyor insan fakat evimizde ve gündelik hayatımızda kullandığımız beyaz eşyalar vb. bir çok cihazda dkp sac tipi kullanılıyor. soğuk sac ın özelliği ekstra dayanıklı olması. Özellikle bacalarda ve çatılarda tercih edilir çünkü deprem, sel, fırtına vb. afetlerde en sağlam olanı soğuk sacdır. 

DKP sac ise daha çok kaplama şeklinde ve aydınlatma sanayinde kullanılır. Bir yandan evimizde yer alan eşyalarda da bu sac kullanılır. Özellikle beyaz eşyalarınızın beyaz bölümlerinde dkp sac beyaz boya ile kaplanmış olarak kullanılmaktadır :) Çok dayanıklıdır ve uzun yıllar kullanılabilir. Bu malzemeler aynı zamanda yanmaz olduğu için tercih edilmektedir ve eğmek veya kalıba sokmak çok zordur. Bu yüzden mevcut şekliyle bile uzun yıllar kalabilir. 


[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: dkp sac ]

28.12.2018
Cuma

Birden Fazla Bilgisayarda POP3 Mail Kurma Okuma


İlk olarak problemi açıklayalım.

- POP3 ile outloook vb. bir mail istemcisine email adresi kurmak istiyorsunuz fakat mail birine gelirken diğerine gelmiyor. Birinde görüyorsunuz fakat diğerinde göremiyorsunuz. Telefonunuza geliyor fakat bilgisayara gelmiyor. Bilgisayara geliyor fakat telefonunuza gelmiyor.

İlk olarak pop3 ile kuruyorsanız imap in hem sistemi yorması hem yavaş olmasıyla uğraşmak istemiyorsunuz demektir. pop3 istediğiniz zaman maillerinizi indirmenize yarayan bir protokol. Her şey sizin elinizde.

Kontrollere şöyle başlayabilirsiniz.

-Telefon ve bilgisayarda email ayarları bölümünde postanın bir kopyasını sunucuda bırak seçeneğini seçili bırakın. Belirli süre sonra postayı sunucudan sil seçeneğini iptal edin. Silinenler klasörünü boşalttıktan sonra postaları sunucudan sil seçeneğini iptal edin. bu ayarları telefonunuzda da kesinlikle yapın.

-Bu ayarları tamamladıktan sonra programı yeniden başlatıp mail denemenizi yapın. Muhtemelen sorun düzelecektir. 

-Sorun düzelmediyse, gmail vb. bir mail altyapısı kullanıyorsunuzdur. Bu durumda mail ayarlarında kullanıcı adı bölümüne mail adresini yazarken başına recent: ekleyin. Sunucuda okunmamış olarak kalan son 30 günlük mailleri bilgisayarınıza indirecektir ve bundan sonrada kurulumu yaptığınız tüm bilgisayarlarda indirmeye devam edecektir. Örnek olarak recent:emailadresiniz@domainadiniz.com

Umarım işe yarar :) Kolay gelsin.

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: aynı, mail, pop3, farklı, bilgisayar, kurma ]

27.08.2018
Pazartesi

50 Yaşındaki Adamdan Doğum Gününde Notlar


50 Yaşında Bir Adamın Doğum Gününde Yazdığı, Herkesin Okuması Gereken 21 Maddelik Hayat Dersi:

“Her gün ne kadar aptal olduğumu daha iyi anlıyorum. Aptal olmak normaldir. Ama ben 18 yaşındayken kendimi bir dâhi sanıyordum. Şimdi ise tam bir ahmak olduğumu fark ediyorum.”
1. “Deneyim, her türlü maddiyattan daha değerlidir.”
2. “Hayatınızda yapacağınız en önemli kariyer seçimi, eş seçiminizdir.”
3. “Parayla ilgili üç yetenek vardır: Onu kazanmak, elde tutmak ve büyütmek. Bunların üçü de birbirinden çok farklı yeteneklerdir.”
4. “Çocuk sahibi olmak korkunç bir şeydir. Ama çocuk sahibi olmak muhteşem bir şeydir.”
5. “Bu konudaki tüm bilimsel çalışmaları bir kenara bırakarak söyleyebilirim ki, sekiz saatlik bir uyku çok önemlidir.”
6. “Yiyip içtiklerinize dikkat edin ve her geçen yıl porsiyonlarınızı biraz daha küçültün. Yaş ilerledikçe ne kadar spor yaparsanız yapın bir faydası olmuyor.”
7. “İnsanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü önemsememek için çaba sarf edin. Bu, benim için hâlâ çok zor ama öğreniyorum.”
8. “İletişim kurduğunuz herkesi sanki kendi çocuğunuzmuş ve yarın ölecekmiş gibi hayal edin. Böylece dinlemeyi ve nâzik olmayı öğrenirsiniz.”
9. “Öfke aslında gerçek bir his değildir; onu yaratan korkudur. Öfkelenmeden önce sizi korkutan şeyin ne olduğunu düşünün.”
10. “Her beş senede bir hayatınızda radikal değişiklikler yapın. Aksi halde hayat oldukça sıkıcı olabiliyor.”
11. “Her gün yaratıcılığınıza belirli bir zaman ayırın. Yaratıcılık bir kas gibidir ve onu geliştirmeniz gerekir. İlhâm ise içi boş bir kelimeden ibarettir.”
12. “Minnettarlık ve şikayet etmek/suçlamak gibi durumlar bir insanda aynı anda bulunamaz. Hangisini yansıtmak istediğinizi seçin.”
13. “Okumak, bir hayata sığdıramayacağınız kadar deneyimi öğrenmenizi mümkün kılar. Bol bol okuyun.”
14. “Hayatta en çok yapmak istediğiniz 25 şeyi listeleyin ve sizin için en önemli olan 5 tanesini bunlardan ayırın. Daha sonra kalan 20’yi çöpe atın ve unutun; çünkü onlar sizde yalnızca kafa karışıklığı yaratır.”
15. “Başarının %99’u çalışmak, %1’i ise yetenektir. Yetenek ateşleyici güç ise, çalışmak benzindir.”
16. “Sık sık komedi izleyin; hatta imkânınız varsa her gün izleyin. Çünkü gülmenin hastalıkları iyileştiren bir gücü vardır.”
17. “Isaac Newton kalkülüsü icat etti; fakat aynı zamanda simyaya da inanıyordu. Pek çok aptalca şey yapmadan zeki ve başarılı olmanız mümkün değildir.”
18. “Akışına bırakmayı bilin. Tüm problemlerinizi bugün çözmeye çalışmayın.”
19. “Ne kadar az şeye sahip olursanız, o kadar az şey size sahip olur.”
20. “Sizden nefret ettiğini bildiğiniz insanlarla karşılaştığınızda onlara bakın, ellerini sıkın ve içten bir tebessümle karşılık verin.”
21. “Kabalık etmek insana hiçbir zaman hiçbir şey kazandırmaz. Karşınızdakileri anlamaya çalışın ve istedikleri her ne olursa olsun bunu başarabileceklerini söyleyin.
22. Bisiklete veye motosiklete binin.

Bir çok madde tam benlik....

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: kişisel gelişim ]

03.07.2018
Salı

firmaların doğum günü mesajları 2018


Merhaba,

Bunlarda firmaların 2018 yılı doğum günü mesajları :)
Çok fazla arayan olduğunu bildiğim için fikir versin diye koyuyorum.


enpara doğum günü mesajı


yemek sepeti doğum günü mesajı


yapı kredi yatırım doğum günün mesajı


yapı kredi doğum günü mesajı


uludağ sözlük doğum günü mesajı


pegasus doğum günün mesajı


iş bankası doğum günü mesajı


hepsiburada doğum günü mesajı


gitti gidiyor doğum günün mesajı


garanti bankası doğum günün mesajı


akbank doğum günün mesajı


[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: Ordan-Burdan ]

27.04.2018
Salı

SQL de neler oluyor? CPU yoran sorguları görüntülemek


Merhaba,

Yazılım veya web sitesi vb. fazla olarak yavaşladı. Çeşitli kontroller yaptınız problem SQL üzerinden görünüyor. CPU %100 olarak çalışıyor. Görev yöneticisinde ilginç bir şeyler var... Bir nedeni de sitenize SQL sorgusu atılıyor olabilir (atak yapılıyor)

Bu tarz problemler yaşadığınızda SQL üzerinden yapacağınız kontrollerin querylerini vereceğim. İlk olarak bunları kontrol etmeniz gerekiyor.

CPU yu en çok yoran 10 sorguyu bulmak için:
SELECT TOP 10
QT.TEXT AS STATEMENT_TEXT,
QP.QUERY_PLAN,
QS.TOTAL_WORKER_TIME AS CPU_TIME
FROM SYS.DM_EXEC_QUERY_STATS QS
CROSS APPLY SYS.DM_EXEC_SQL_TEXT (QS.SQL_HANDLE) AS QT
CROSS APPLY SYS.DM_EXEC_QUERY_PLAN (QS.PLAN_HANDLE) AS QP
ORDER BY TOTAL_WORKER_TIME DESC

CPU yu en çok yoran disk yazma okuma sorgularını bulmak için:
top 10 sorgu
SELECT TOP 10
TOTAL_LOGICAL_READS,
TOTAL_LOGICAL_WRITES,
EXECUTION_COUNT,
TOTAL_LOGICAL_READS+TOTAL_LOGICAL_WRITES AS [IO_TOTAL],
QT.TEXT AS QUERY_TEXT,
DB_NAME(QT.DBID) AS DATABASE_NAME,
QT.OBJECTID AS OBJECT_ID
FROM SYS.DM_EXEC_QUERY_STATS QS
CROSS APPLY SYS.DM_EXEC_SQL_TEXT(SQL_HANDLE) QT
WHERE TOTAL_LOGICAL_READS+TOTAL_LOGICAL_WRITES > 0
ORDER BY [IO_TOTAL] DESC

CPU yu yoran en çok sorgu çalıştıran işlemler
SELECT QS.EXECUTION_COUNT,
QT.TEXT AS QUERY_TEXT,
QT.DBID,
DBNAME= DB_NAME (QT.DBID),
QT.OBJECTID,
QS.TOTAL_ROWS,
QS.LAST_ROWS,
QS.MIN_ROWS,
QS.MAX_ROWS
FROM SYS.DM_EXEC_QUERY_STATS AS QS
CROSS APPLY SYS.DM_EXEC_SQL_TEXT(QS.SQL_HANDLE) AS QT
ORDER BY QS.EXECUTION_COUNT DESC

Umarım işinize yarar. Kolay gelsin.

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: SQL ]

17.03.2018
Cumartesi

girişimciler için Udo Gollub dan mükemmel notlar


Merhaba. Udo Gollub'dan mükemmel bir yazı. Tüm girişimcilerin okuması dileğiyle.

Alman Yazar Udo Gollub, korkutucu ve bir o kadar da hayatımızı etkileyebilecek, geleceğe dair öngörülerini paylaştığı bir yazı yayınladı.

Mercedes Benz‘in müdürü, yakın zamanda verdiği bir röportajda; artık rakiplerinin diğer araba firmaları değil Tesla, Amazon, Google, Apple ve benzeri teknoloji şirketleri olduğunu söyledi. Asla değişmeyen 3 şeyin olduğu söylenir: Ölüm, Vergiler ve Değişim!
Önümüzdeki 5-10 yılda yazılımlar, geleneksel endüstrilerin çoğunluğunu rahatsız edecek.
Uber, sadece bir uygulama ve bir tane bile arabası yok ancak yine de dünyanın en büyük taksi şirketi konumunda.
Airbnb, dünyanın en büyük hotel şirketi ancak hiçbir mülkleri yok.

Yapay Zeka
Bilgisayarlar dünyamızı anlamada katlanarak artan bir şekilde daha iyi oluyorlar. 2016’da bir bilgisayar dünyanın en iyi go oyuncusunu yendi ki bu beklenenden 10 yıl daha önce gerçekleşti.
ABD’deki genç avukatların iş bulması çok zor hale geldi. Çünkü IBM‘in Watson uygulaması sayesinde sadece saniyeler içinde yasal danışmanlık alabiliyorsunuz ve bunu %90 oranında başarıyla yapıyor ki insan eliyle yapılanlar başarı oranı %70.
Eğer hukuk okuyarsanız, en kısa zamanda bırakın çünkü gelecekte %90 daha az avukata ihtiyaç olacak ve sadece uzmanlar kalacak piyasada.
Watson, insan hemşirelere kıyasla 4 kat daha başarılı bir şekilde kanser teşhisinde bulunabiliyor. Facebook‘un sahip olduğu yüz tanıma uygulaması, yüzleri insanlardan daha başarılı bir şekilde tanıyabiliyor. 2030’da, bilgisayarlar insanlardan daha akıllı olacaklar.
Otonom (Kendi kendini süren) Arabalar
2018’de, ilk kendi kendine giden arabalar halka sunulacak. 2020 civarında tüm endüstri bundan kötü etkilenecek. Artık bir araba sahibi olmak istemeyeceksiniz. Telefonunuzla bir araba çağıracaksınız ve olduğunuz yere gelip sizi istediğiniz yere götürecek. Arabayı park etmenize gerek olmayacak, sadecej ücreti ödeyeceksiniz ve yolculuk esnasında çalışabileceksiniz. Çocuklarımız asla ehliyet ve araba sahibi olmayacaklar.
Bu durum şehirleri de değişterecek çünkü %90-95 daha az arabaya ihtiyaç duyacağız. Otoparkları, park alanlarına çevirebiliriz artık. Tüm dünyada her yıl yaklaşık 1,2 milyon insan araba kazalarında hayatını kaybediyor. Günümüzde 100 kilometrede 1 kaza anlamına geliyor bu. Özerk arabalar bu oranı 10 milyon kilometrede 1 kazaya düşürecek. 1 milyondan fazla insanın hayatı kurtulmuş olacak her yıl.
Araba firmalarının çoğunluğu da büyük ihtimalle batmış olacak. Geleneksel araba firmaları evrimsel bir yolla daha iyi arabalar üretmeye çalışıyor ancak teknoloji firmaları (Tesla, Apple, Google…) devrimsel bir yolu tercih edecekler ve tekerlekleri olan bir bilgisayar inşa edecekler.
Audi ve Volkswagen‘daki birçok mühendis, Tesla‘dan korkuyor.
Sigorta şirketleri çok büyük sorunlar yaşayacaklar çünkü kazalar azaldıkça sigorta fiyatları da düşecek. Araba sigortası modelleri yok olacak.
Emlak piyasası da değişecek. Çünkü insanlar evden işe giderken yolda çalışabiliyorlarsa daha uzak yerlerdeki daha güzel mahallelerde yaşamayı tercih edecekler.
Elektrikli arabalar 2020’lerde çok yaygın olacak. Ayrıca tüm yeni arabalar elektrikle çalışacağı için şehirlerde daha az gürültü olacak. Elektrik inanılmaz bir oranda ucuz ve temiz olacak: Güneş enerjisi üretimi 30 yıldır katlanarak artıyor ancak şimdiden yarattığı olumlu etkiyi görebilirsiniz.
Geçtiğimiz yıl, fosil yakıtlardan daha fazla Güneş enerjisi paneli kuruldu. Enerji firmaları, evlere Güneş enerjisi sektöründe rekabeti azaltmak için çaresizce diğer firmaların sektöre girişini limitlemeye çalışıyor ancak teknoloji bunun da üstesinden gelecektir.
Ucuz elektrik, ucuz ve verimli suyu da beraberinde getiriyor. Deniz suyunun arındırılmasının maliyeti metreküp başına 25 cent olmuş durumda. Dünyanın birçok bölgesinde yetersiz su kaynağı yok sadece yetersiz içilebilir su kaynağı var. Eğer neredeyse hiç bir maliyet olmadan herkes istediği kadar temiz suya ulaşabilirse neler olur bir hayal edin.

Sağlık
Tricoder X‘in fiyatı bu sene duyurulacak. Bazı firmalar Tricorder (Star Trek‘de medikal tarama yapan bir cihaz) denilen ve telefonunuzla çalışan bir medikal cihaz üretiyorlar. Bu cihaz sayesinde retina taraması yapabilir, kan ve nefes örneklerinizi sisteme yükleyebilirsiniz.
Cihaz, 54 biyogöstergeyi analiz ederek neredeyse tüm hastalıkları tanımlayabilecek. Ve ucuz olacağından neredeyse dünyadaki herkesin bu medikal sisteme erişimi olabilecek. Hoşçakal, tıbbi kurumlar.

3D Yazıcılar
Son 10 yılda en ucuz 3D yazıcının fiyatı 18.000$’dan 400$’a düşerken hızı da yaklaşık 100 kat arttı. Tüm büyük ayakkabı firmaları çoktan 3D yazıcılarla üretime başladılar.
Bazı uçak yedek parçaları çoktan 3D yazıcılarla üretilmeye başlandı. Uzay istasyonunda bulunan 3D yazıcı sayesinde de eskiden yanlarında taşımak zorunda oldukları onca yedek parçayı elimine ettiler bile.
Bu yılın sonunda akıllı telefonlar 3D tarama özelliklerine sahip olacaklar. Artık telefonunuzla ayağınızı tarayıp evde ayağınıza mükemmel uyan bir ayakkabı üretebileceksiniz.
Çin’de 6 katlı bir ofis binası 3D yazıcıyla üretildi bile. 2027’yılına geldiğimizde üretilen her şeyin %10’u 3D yazıcılardan çıkmış olacak.

İş Fırsatları
Eğer girmek istediğiniz bir iş fikri varsa, kendinize sorun: Gelecekte bu iş var olacak mı?. Eğer cevabınız evet ise bunun gerçekleşmesini nasıl hızlandırabilirsiniz?
Eğer bu iş telefonunuzla çalışmayacaksa unutun o fikri. 20. yüzyıl’da başarıya ulaşması için tasarlanan her iş fikri 21. yüzyıl’da başarısızlığa uğrayacaktır.

İş
Önümüzdeki 20 yılda, günümüzdeki işlerin %70-80’i ortadan kalkacak. Elbette gelecekte yeni işler olacak ancak herkes için yeteri kadar olacak mı bu kadar kısa sürede, orası belli değil.

Tarım
Gelecekte 100$’lık bir tarım robotu olacak. 3. Dünya ülkelerindeki çiftçiler, tüm gün tarlada çalışmak yerine kendi robot çiftçilerinin yöneticisi olabilecekler.
Topraksız tarım çok daha az su ile yapılacak. Petri kapında yetiştirilen ilk et hazır bile ve gelecekte gerçek hayvandan üretilen etten daha ucuz olacak. Günümüzde tüm tarım arazilerinin %30’u inekler için kullanılıyor. Eğer bu alanlara ihtiyacımız olmazsa neler olur hayal edin. Böcek proteinini yakın zamanda piyasaya sürmeye hazırlanan yeni girişimler var. Böcekler normal etten daha fazla protein içeriyor. Bu ürünler alternatif protein kaynağı olacak etiketlenecekler çünkü birçok insan hala daha böcek yeme fikrine sıcak bakmıyor.
“Moodies” adı verilen ve hangi ruh halinde olduğunuzu tespit eden bir uygulama var. 2020’de yüz ifadelerinizden yalan söyleyip söylemediğinizi anlayabilecek uygulamalar olacak. Bu uygulamanın kullanıldığı ve katılımcıların yalan söyleyip söylemediklerinin yayınlandığı bir siyasi tartışma programını hayal edin.
Bitcoin, gelecekte dünyanın olağan para birimi haline gelebilir.

Uzun Ömür
Günümüzde her yıl ortalama insan ömrü yaklaşık 3 ay uzuyor. 4 yıl önce ortalama insan ömrü 79 yıldı, günümüzde ise 80 yıl oldu. Ortalama artışın kendisi bile artıyor. 2036’ya geldiğimizde, ortalama 1 yılda 1 yıldan daha fazla artacak. Yani hepimiz çok çok uzun hayatlar yaşayabiliriz, büyük ihtimalle 100 yıldan uzun hayatlar.

Eğitim
10$ gibi bir fiyata Asya ve Afrika’da en ucuz akıllı telefonlara ulaşabileceksiniz. 2020’ye geldiğimizde insanların 70%’i akıllı telefon sahibi olacak. Herkesin dünya seviyesinde bir eğitime erişimi olacak demek bu.
Her çocuk, 1. dünya ülkelerindeki çocukların okulda öğrenmesi gereken şeyler için Khan Academy‘ yi kullanabilir. Uygulamayı Endonezya’da yayınladılar bile. Yakında da Arapça, Svahili ve Çince sürümleri de çıkacak. Eğer İngilizce uygulamayı bedava yayınlarsak olağanüstü bir potansiyel görüyorum. Yarım yıldan kısa bir sürede Afrika ve dünyanın geri kalanındaki çocuklar akıcı bir İngilizceye sahip olabilir.

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: kişisel gelişim ]