12.10.2019
Cumartesi

HFSC nedir


hfsc 

High Fructose Corn Syrup ( HFCS ) yani Yüksek fruktozlu mısır şurubu, mısır nişastasından elde edilen tatlandırıcı bir maddedir. 

Mısır nişastası, glikoz zincirlerinin birleşmesinden oluşur. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ise mısır nişastasındaki glikozun bir bölümünün fruktoza dönüştürülmesi sonucunda oluşur ve evimizde kullandığımız sakkaroza ( sofra şekeri ) çok benzer yapıdadır.

Sakkaroz ve HFCS arasındaki fark ise içerdikleri fruktoz miktarlarıdır. Sakkarozda eşit oranda glikoz ve fruktoz bulunuyorken; HFCS42’de %42, HFCS55’te ise bu oran %55’tir.

HFCS üretim maliyetinin sakkarozdan daha az olması ve bazı gıdalara istenen özellikleri kazandırmakta daha üstün olduğundan kullanım alanı biraz fazladır. 

Başlıca kullanılan ürünler arasında gazlı ve meyveli içecekler, çikolata, kek, şekerleme, meyveli yoğurtlar, salata sosları, besin ve tahıl barları, enerji içecekleri, reçel, marmelat ve jöle gibi birçok işlenmiş üründe yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Yüksek fruktozlu mısır şurubunun şekerden daha kötü olduğu söyleniyor ancak birinin diğerinden kötü olduğunu gösterir kanıt bulunmamaktadır. İkisinin de fazla miktarda tüketilmesi sağlık açısından zararlı olduğu bilindiğinden tüketimlerine özen göstermekte yarar vardır.

Şeker ve HFCS yerine kullanılabilecek en iyi alternatifler bal, stevia ve pekmezdir.

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

29.09.2019
Pazar

Yumurtaların Üzerindeki Kodların Anlamları


Yumurtanın Üzerindeki Kodların Anlamını Biliyor Musunuz ?

Resmi Gazete' de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği'ne göre yumurta üreticileri, "yetiştirme metodu kodu" nu yumurtalara basmak zorunda. 

Yetiştirme metodu kodları sayılar ve harflerden oluşurken, yumurtanın alındığı tavuğun cinsini ve kalitesini anlatıyor aslında. Tüketicileri ilgilendiren kısım ise bu kodun ilk sayısı… Bu sayılarda 0, 1, 2 ve 3 şeklinde değişiyor.
- Yumurtanın üzerindeki kod 0 ile başlıyorsa organik demektir. Diğer bir deyişle tavuğun yetiştiriciliğinde kullanılan yem organiktir, hiçbir kimyasal madde içermediğinden en sağlıklı yumurtadır.
- Yumurtanın üzerindeki kod 1 ile başlıyorsa gezen tavuk yumurtasıdır. Kümeslerde değil, tavuk çiftliklerinde yetişen ve özgür gezen tavukların yumurtalarıdır. Organik yumurtadan sonra en sağlıklı yumurta budur diyebiliriz.
- Yumurtanın üzerindeki kod 2 ile başlıyorsa kümes içinde dolaşan tavuk yumurtasıdır. Bu kategoride GDO ’suz yem ya da hormon kısıtlaması bulunmaz.
- Yumurtanın üzerindeki kod 3 ile başlıyorsa kafes tavuğu, diğer bir deyişle tavuk çiftliklerinde fabrikasyon usulü üretilen yumurtalardır. Besin kaynakları üreticinin verdiği yemlerle karşılandığından piyasadaki en ucuz ve en fazla tüketilen yumurta türü bunlardır.

Yumurta seçerken istediğiniz koşula göre bakmanız gereken numarayı artık biliyorsunuz :) Afiyet Olsun.

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

26.08.2019
Pazartesi

Lifli Gıdaların Yararları


Lifli Gıdaların İnsan Sağlığına Yararlarını Biliyor Musunuz ?

Lif, vücudun parçalayamayacağı bitki bazlı gıdaların bir parçasıdır.
Suda çözünen ve suda çözünmeyen olmak üzere ikiye ayrılır.

-Suda çözünmeyen lifli gıdalar kabızlığı önlemeye yardımcıdır ve tüm tahıllar, buğday gevrekleri, havuç, kereviz, domates gibi sebzeler bu gruba girmektedir.
-Suda çözünen lifli gıdalar kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. En iyi kaynaklar arpa, yulaf ezmesi, brokoli, kereviz, fasulye, fındık, badem, elma, çilek, armut suda çözünen lifli gıdalardan bazılarıdır. Genel olarak, doğal ve işlenmemiş gıdaların lif oranı daha yüksektir. Beyaz ekmek, beyaz pirinç ve hamur işleri gibi “beyaz” gıdalar liflerinin tamamını veya çoğunu kaybetmiştir.

Lifi Gıdaları insan sağlığına faydaları ise şunlardır:
-Sindirim sistemini düzenleyici ve güçlendirici etkiye sahiptir.
-Kalp hastalıklarından korur.
-Açlık hissini bastırır.
-Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.
-Kolesterolü düzenler.
-Obezite riskini azaltır.
-Enfeksiyonel hastalıkların oluşumunu engeller.
-Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar.
-Kabızlığa iyi gelir.

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

19.08.2019
Pazartesi

2017 teog soruları cevapları


Arkadaşlar tekrar merhaba. 2017 TEOG soru ve cevaplarını paylaşıyorum. Fakat bir sorun var :) 2018 de sistem tekrar değişecek. Bu sınavlara girenlere kolaylıklar diliyorum. Sürekli sistem değişiyor ve bir şeyler oluyor. Çok çok kolay gelsin. 


2017 TEOG Almanca Soru Kitapçığı


[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

11.08.2019
Pazar

2016 TEOG Soruları Cevapları


2016 TEOG soruları ve cevapları. kitapçıkların cevap anahtarları son sayfalarında var. Herkese başarılar.İyi çalışmalar. 

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

11.08.2019
Pazar

2015 TEOG Soruları Cevapları


LGY, SBS derken 2014 de TEOG oldu. 2014 yılı TEOG soru ve cevapları. 2015 TEOG Sorularına cevaplarına kesintisiz olarak bu site üzerinden ulaşabilirsiniz. Herhangi bir şekilde silinme vb. bir şey olmaz :)  Herkese başarılar dilerim. 

Cevap anahtarları kitapçıkların sonunda var.


2015 TEOG Almanca Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG Din Kültürü Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG Fen Bilimleri Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG Fen Bilimleri Soru Kitapçığı İkinci Dönem
2015 TEOG Fransızca Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG İngilizce Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG İnkılap Tarihi Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG İtalyanca Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG Matematik Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG Matematik Soru Kitapçığı İkinci Dönem
2015 TEOG Türkçe Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG Musevilik Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG Tarih Soru Kitapçığı Birinci Dönem
2015 TEOG Ermeni Okulları Soru Kitapçığı Birinci Dönem

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

24.07.2019
Çarşamba

2014 TEOG Soruları Cevapları


Sistem değişti. LGY, SBS derken 2014 de TEOG oldu. 2014 yılı TEOG soru ve cevapları. Önceki yazılarımda MEB bağlantılarını da verdim ama açık kalmıyor :) sürekli kapanıyor değişiyor. O yüzden yine kendi sitem üzerinden veriyorum. Gönül rahatlığıyla indirebilirsiniz.

Cevap anahtarları kitapçıkların sonunda var.İyi çalışmalar. 

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

16.07.2019
Salı

2013 sbs soruları


Gün geçmiyor ki sistem değişmesin :) 2013 yılı OKS soru ve cevapları. Önceki yazılarımda MEB bağlantılarını da verdim ama açık kalmıyor :) sürekli kapanıyor değişiyor. O yüzden yine kendi sitem üzerinden veriyorum. Gönül rahatlığıyla indirebilirsiniz. 

Cevap anahtarları kitapçıkların sonunda var.  


 İyi çalışmalar.

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

16.07.2019
Salı

2012 Sbs Soruları


2012 yılı OKS soru ve cevapları. Önceki yazılarımda MEB bağlantılarını da verdim ama açık kalmıyor :) sürekli kapanıyor değişiyor. O yüzden yine kendi sitem üzerinden veriyorum. Gönül rahatlığıyla indirebilirsiniz.

Her yıl sistem fazlasıyla değişmiş :) 2007 de yayınladıklarıma göre hızla değişmeye de devam ediyor.

Cevap anahtarları kitapçıkların sonunda var.


İyi çalışmalar. 

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]

16.07.2019
Salı

2011 Sbs Soruları


2011 yılı OKS soru ve cevapları. Önceki yazılarımda MEB bağlantılarını da verdim ama açık kalmıyor :) sürekli kapanıyor değişiyor. O yüzden yine kendi sitem üzerinden veriyorum. Gönül rahatlığıyla indirebilirsiniz.

Cevap anahtarları kitapçıkların sonunda var.


İyi çalışmalar. 

[ YORUM YAZ ] [ YORUMLAR ] [ KATEGORİ: HABER ]