Menü

AJAX Control Toolkit kurulum facebook paylaş AJAX Control Toolkit kurulum twitter paylaş AJAX Control Toolkit kurulum google plus paylaş AJAX Control Toolkit kurulum linkedin paylaş


AJAX Control Toolkit kurulum


AJAX bir web geliştirme yöntemidir. Açılımı Asynchronous JavaScript And XML dir ve bu kelimelerin baş harflerinden ortaya çıkmıştır. İlk olarak 2005 yılında kendisinden bahsedilmiştir :) Henüz çok fazla duyulmuş olmasada hakkında birçok kaynak ve kütüphane vardır. Daha çok web sitelerinin trafiklerini düzenli hale getirmek için terch edilir. AJAX'ı javascript kullanarak istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Ben ASP.NET üzerinden kullanıyorum ve Visual Studio ile birlikte nasıl kullancağınızı ve kuracağınız anlatacağım.

Öncelikle PC nizde Visual Studio'nun kurulu olduğunu varsayıyorum ve anlatmaya başlıyorum. BU ADRESTEN ajax dosyasını indirin. İsterseniz .rar biçiminde isterseniz normal klasör dahilinde indirebilirsiniz. Daha sonra indirdiğiniz dosyayı

c:\Program Files\Microsoft ASP.NET\ASP.NET 2.0 Ajax Extensions  yolu içerisine

AJAX Control Toolkit   adlı klasör oluşturup bunun içine kopyalayın. Eğer .rar dosya indirdiyseniz bu yola verdiğim isimle extract edin.

Sonra kopyaladığınız dosyayı açın. Ana dizinde AjaxControlToolkit.sln dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı açın. Açtığınızda otomatik olarak Visual Studio çalışacaktır. Karşınıza çıkan pencerede Load Project Normally seçeneğini etkin hale getirin ve OK diyin.

Visual Studio'nun Solution Explorer bölümünde indirdiğiniz AJAX kiti açılacaktır. Burada ki sample klasörü içerisinde ki örnekleri inceleyebilirsiniz.

Klasörümüze geri dönelim ve birkaç ayar yapalım. Dosyadaki SampleWebSite alt klasörünü açalım ve ordan bin klasörü içerisine girelim. Buradaki iki dosyayı kopyalayıp ana dizine geri dönüp Binaries klasörü içerisine yapıştıralım. Biraz daha işimiz var. Şimdi ana dizinden TemplateVSI/bin klasörüne girelim ve burada ki AjaxControlExtender.vsi dosyasını açalım. Bir kurulum penceresi çıkacak. Kitlerin hepsini seçelim ve ardından sırası ile next yes ve kurulum bitince close butonlarını klikleyelim.

Gelelim AJAX elemanlarını VS toolkit içine yerleştirmeye

VS ile yeni bir proje oluşturup toolbox ı açalım. Boş bir alana sağ klik yapıp add tab seçeneğini seçelim ve ismini isteğimize göre belirleyelim. Unutmayınki bu alan içerisine AJAX elemanlarını dolduracağız. Daha sonra oluşturduğum alan içerisinde boş bir yere sağ klikleyip choose item seçeneğini seçelim. Açılan pencere de gözat seçeneğini seçelim. Bunlar biraz uzun sürecektir. Oluşturduğumuz ajax control toolkit klasörüne ulaşalım ve binaries ordanda AjaxControlToolkit.dll dosyasını seçelim. Sırasıyla open , ok butonlarını tıklayalım. Artık toolbox içerisinde ajax elemanlarımızı görebileceğiz.

Ajax'ın kurulumu bu kadar. Artık Visual Studio ile yeni proje yaratmak istediğinizde karşınıza AJAX ile proje oluşturma seçeneğide çıkacaktır. İleride örnek anlatımlarıda yapacağım. Hepinize kolay gelsin.

[ YORUM YAZ ] [ YAZDIR ]
Anahtar kelimeler: 

Yazan: Bırrrııbbb
Yorum: Teşekkürler,
Yazan: abdullah ilhanlı
Yorum: Bütün adımları uyguladım fakat toolbox da  componentlar malesef gözükmedi.Yardım lütfen
Yazan: Aybar DUMLU
Yorum: Choose item diyip gerekli DLL leri seçtikten sonra mutlaka oluşturduğun TAB ın içini doldurmalı. Doldurmaması için bir neden yok. Bence adımları birdaha izle. Kolay gelsin