Menü

Web Sitesi Yaptırdınız Fakat Yayınlanmadan Önce Bunlara Dikkat Edin facebook paylaş Web Sitesi Yaptırdınız Fakat Yayınlanmadan Önce Bunlara Dikkat Edin twitter paylaş Web Sitesi Yaptırdınız Fakat Yayınlanmadan Önce Bunlara Dikkat Edin google plus paylaş Web Sitesi Yaptırdınız Fakat Yayınlanmadan Önce Bunlara Dikkat Edin linkedin paylaş
03.05.2020
Pazar


Web Sitesi Yaptırdınız Fakat Yayınlanmadan Önce Bunlara Dikkat Edin


Web sitesi yaptırdığınız zaman web sitesi yapan firma size test linki verecektir. Bu link üzerinden sitenizin yapım aşamalarını takip edebilirsiniz. Gün geldi web sitenizi yapan ajans, işin bittiğini ve sitenin yayınlanacağını söyledi. İşte tam bu zamanda sitenizin son kontrolünü yapmanız gerekiyor.

Yapacağınız kontrolleri madde madde size iletiyorum;

Tüm linkleri tıklayarak kontrol edin ve  tüm sayfalarda gezinin

En önemli konu linklerin çalışması ve tüm sayfalarınızın açılmasıdır. Bu yüzden ana menünüz başta olmak üzere sitedeki tüm linklere tıklayarak sitenizde gezinin. Eğer linkler çalışmıyorsa veya yanlış sonuçlara gidiyorsa problem var demektir! Bunları not alıp ajansınıza iletin.

Görselleri kontrol edin

Sitenizin tüm sayfalarındaki görselleri kontrol edin. Görsellerin görüntülendiğini ve doğru sayfalarda doğru görsellerin olduğundan emin olun. Görsellerin geç açılması da problemlerden biridir. Bu görsellerinde notlarını alıp ajansınıza iletin. Görsel boyutlarında optimizasyon yapmalarını isteyin.

İçerikleri Kontrol Edin

Site içeriğindeki imla kurallarını kontrol edin. Hitabetin doğruluğunu kontrol edin. Paragrafları kontrol edin. Yazılar arası boşluklara ve hecelemelere göz atın.

Mobil Tasarımınızı Kontrol Edin

Aynı test sitesine bir de telefonunuzdan girin ve nasıl göründüğüne bakın. Siz rahatsız eden bir görüntü yoksa sorun yok demektir. Mobil sitenizde sayfalar arasında gezinin. Üst üste binen görseller, yazılar problemlerin başında gelir. Eğer yazılar ve görseller gözle görülemeyecek kadar küçükse bu da problem olacaktır.

Formları Kontrol Edin

Site içeriğinizde bulunan iletişim formu, mail listesi kayıt formu gibi tüm içerik formlarını kontrol edin. Hepsinin çalıştığından, mail olarak size düştüğünden, yönetim paneliniz varsa girilen dataların bu bölümde görüntülendiğinden emin olun. Form kontrollerini hem masaüstü hem de mobil cihazlarınızdan kontrol edin.

Farklı Tarayıcılarda Sitenizi Kontrol Edin

Chrome, Internet Explorer, Firefox, Opera vb. bilgisayarınızda bulunan tüm tarayıcılardan web sitenizin kontrolünü yapın. Herhangi bir aksaklık varsa ajansa raporlayın ve düzelttirin.

Ziyaretçi Gözüyle Bakın

Web sitenize ziyaretçi gözü ile bakın. Herkes web sitenize sizin baktığınız gibi bakmayacaktır. Bir ziyaretçi web sitenize girdiğinde ilk neyle karşılaşmasını istiyorsanız, ne yapmasını hangi aksiyonu almasını istiyorsanız bu şekilde düşünün. Örneğin giriş sayfasındaki banner alanında görünecek olan ilk görsel, her sayfada email kayıt formu, en önemli ürün veya hizmetin ana sayfada yer alması vb.  çok kriter sizin için önemli olacaktır. Güncellemelerinizi not alıp ajans ile paylaşın.

Ajanstan Talep Etmeniz Gerekenler

Siteniz yayına girmeden yapılması gereken bazı konular var. Bunları ajansınızdan isteyin. Her bir konu ile ilgili açılacak olan email ve şifresini ajansınızdan isteyin.

Google Analytics kodlarının siteye eklenmesi
               Google Analytics kullanarak sitenize gelen ziyaretçilerin çok çok detaylı olarak takibini yapabilirsiniz. Bu konuyu çok açmayacağım çünkü ayrı bir kitap olabilir.

Google Console kodlarının siteye entegre edilmesi
               Google’un bu aracı sayesinde siteniz ile ilgili arama kelimeleri bazlı takipleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yandex Metrica kodlarının siteye entegre edilmesi
               Google’ın web sitesi araçlarının yanında Yandex seçenek olarak metrica aracını sunmaktadır. Bu aracın kodlarını ekletmenizde site takibi açısından faydalı olacaktır.

Hata Sayfalarının Yapılması
               Sitede herhangi bir problem oluşmasına karşın birkaç hata sayfasının yapılması gerekir. Geçici olarak site kapandığında, sitede bir problem olduğunda otomatik olarak hata sayfalarına yönlendirilirler. Eğer özel hata sayfası tasarımlarınız yoksa ziyaretçilerin yönleneceği hata sayfaları ziyaretçi kaybına neden olacaktır. Eğer özel hata sayfaları yapılırsa ziyaretçi siteden kopmadan küçük bir uyarı görür ve diğer sayfalarda gezinmeye devam edebilir.

Tüm bunları kontrol edip notlarını ajansınıza iletin ve tüm bunları da güncellemesini isteyin. Bunlar siteniz için önemli olan ve ajanslar tarafından çoğunlukla atlanan maddeler.

Herhangi bir sorunuz varsa ben buradayım. Bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. 2007 yılında kurduğum Rella Dijital Ajans’ımda web sitesi ve daha bir çok hizmeti vermekteyiz. Deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaktan ve size hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Aybar Dumlu

[ YORUM YAZ ] [ YAZDIR ]
Anahtar kelimeler: web sitesi, web sitesi yapımı, web sitesi yapan firmalar, web ajansı, ajans, site yaptırmak, site yayınlamak, web sitesi kontrolleri