Menü

blog nedir vlog nedir facebook paylaş blog nedir vlog nedir twitter paylaş blog nedir vlog nedir google plus paylaş blog nedir vlog nedir linkedin paylaş
19.12.2020
Cumartesi


blog nedir vlog nedir


Merhaba.
Olur da bir vlog açarsam ilk konum bu olacak. Bu yüzden bloğuma yazmak istedim. Peki blog nedir? Vlog nedir? En büyük farkları nelerdir?

Blog Nedir?

Blog online yayın ortamıdır. Aybardumlu.com da olduğu gibi yazıların, görsellerin, bilgilendirmelerin paylaşıldığı online yayın ortamlarıdır. Blogların kişisel, belirli bir amaca yönelik, üyelikli olarak topluluk için ve firmaların kullandığı şekilde çeşitleri olabilir. Şu anda girmiş olduğunuz blog aylık 2000 ile 30000 arasında ziyaretçisi olan kişisel bir blog. Belirli bir amaca yönelik değil. Bir çok konu ile ilgili içerik bulabilirsiniz. Ben canım sıkıldıkça veya değerli içerik buldukça yazmışım :) Hatta blogla ilgili başıma gelmeyen kalmadı ama sonuç olarak 2007 yılından beri açık olan bir blogdan bahsediyoruz. Dile kolay…

Bloglar özel yazılım olarak yaptırılabilir. Şu an girmiş olduğunuz blogda benim yaptığımı özel bir yazılım. Bunun yanında ücretsiz servisler de var. Blogger bunların başında gelir. Google altyapısı ile çalışır. Ücretsiz olarak her isteyen girip bir blog açabilir. Eğer böyle bir düşünceniz varsa size tavsiyem genel amaçlı değil spesifik bir blog açmanız, yani bloğunuzun belirli bir konusu olsun. Bunun yanında hazır yazılımlar da mevcut. Hazır yazılımların başında dünyaca kabul görmüş Wordpress yazılımı var. Wordpress de oldukça kolaylaştı. Artık sadece hosting satın alıp içine Wordpress kurun ve teslim edin diyebiliyorsunuz. Hatta seçtiğiniz temayı bile yükleyip veriyorlar. Ben hazır yazılımları pek sevmem, tavsiye etmem. Fakta şöyle kendimi deneyeyim, bir bakalım yapabilecek miyim gibi düşüncelere sahipseniz neden olmasın? Böyle bir düşüncem olsa ben blogger üzerinden blog açarak başlardım :) İşte blog açmak, blog yazmak, blogger olmak, blog sitesi kurmak gibi tabirler bu blog olayından geliyor. 

Vlog Nedir?

Yukarıda yazdığım bloğu düşünün, tam olarak bunun videolar ile yayın yapılanına Vlog deniliyor. Esasında şu aralar çok meşhur olan YouTube üzerinde veya instagram stories üzerinde izlediğiniz ve belirli aralıkla düzenli paylaşım yapan kişiler Vlogger oluyorlar. Vlog için de videolu paylaşım yapılan online yayın ortamı diyebiliriz. Benimde sürekli aklımı kurcalayan vlog açma fikri var. Blog içeriklerim 500 ü geçmiş. Bu sayede hem gereksiz blog içeriklerini temizlemiş hem de içeriklerin videolu anlatımlarını çekmiş olurum. Bakalım umarım bir gün hayata geçirebilirim. 

Vloglar genellikle günlük olur gibi bir düşünce var fakat günlük olması mecbur değil. Blog’da olduğu gibi Vlog’da da içerikler belirli aralıklarla girilebilir. Dünya’da videoya olan ilgi artmakta ve bu konu vloggerların artmasına neden oluyor. Bence güzelde oluyor, bol bol izleyip çeşitli konularda fikir sahibi oluyoruz, çeşitli kültürlere hakim oluyoruz, bir çok işimize yarar bilgi sahibi oluyoruz.

Benim söyleyeceklerim bu kadar. Bir de blog ve vlog ile internetten para kazanma durumu var. Yakında belki internetten para kazanma ile ilgili yazılar da yazarım. Bu konuda herhangi bir merakınız varsa yorum olarak yazın. Eğer sizde eski ve kesintisiz bir bloğa sahipseniz yorum olarak blog adınızı ve iletişiminizi bırakın. Bloğumun içeriğinde bulunan bağlantılar bölümünde karşılıklı olarak link paylaşımı yapabiliriz. 

Herkese iyi okumalar, iyi izlemeler :) 
Aybar Dumlu

BU MAKALENİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

blog nedir vlog nedir
[ YORUM YAZ ] [ YAZDIR ]
Anahtar kelimeler: blog, vlog, blogger, vlogger, blog açmak, vlog açmak, internetten para kazanmak, para kazanmak, wordpress, blogger