Menü

görev yöneticisi disk kullanımı yüzde % 100 çözümü facebook paylaş görev yöneticisi disk kullanımı yüzde % 100 çözümü twitter paylaş görev yöneticisi disk kullanımı yüzde % 100 çözümü google plus paylaş görev yöneticisi disk kullanımı yüzde % 100 çözümü linkedin paylaş
17.04.2020
Cuma


görev yöneticisi disk kullanımı yüzde % 100 çözümü


Merhaba,

Sık karşılaşılan bir problemle karşınızdayım :)

Bilgisayarınız ağırlaştı ağırlaştı ve çok ağırlaştı... Artık bir şeyleri tıklayıp uzun uzun açılmasını bekliyorsunuz. Virüs programınız var, görev yöneticisine baktığınızda Disk bölümünün kırmızı olup %100 yazması dışında bir aksaklık göremiyorsunuz. Diskinize baktınız yer var. Nedir bu problem?

Bu tamamen bilgisayarınızın arka planında çalışan uygulamalardan kaynaklı. Kontrol ettiğimde bir çok yerde bir çok çözüm yazılmış fakat uzatmışlar da uzatmışlar. Standart kullanıcının detaylar içerisinde boğulacağı sonuçlar buldum.

Bu problem çoğunlukla diz üstü bilgisayarlar gerçekleşiyor. Fakat bu çözüm masa üstü bilgisayarlar için de işe yarıyor. 

1- İlk olarak bilgisayarınızda windows güncellemesi var mı yok mu kontrol edin. Eğer bekleyen güncellemeler varsa tamamlayın. Bu adımdan sonra bilgisayarınızı kapatıp açın ve görev yöneticisini tekrar kontrol edin. Eğer disk kullanımı %100 gösteriyorsa 2. adımı gerçekleştirin. 

2- Güç ayarları menüsünden güç ayarlarını değiştirin. Prize takılı bölümü için uyku modu ve ekranı kapat seçeneklerini hiçbir zaman olarak ayarlayın. Pilde seçeneği için uyku modu ve ekranı kapat seçeneklerini en uzun süreye ayarlayın. Bu adımı uyguladıysanız 1. adım işe yaramamış demektir. Bu adımdan sonra da bilgisayarınızı yeniden başlatın ve görev yöneticisinden disk kullanımı bölümünü kontrol edin. Eğer düzelmemişse 3. adımı da gerçekleştirin. 

3- Son olarak aşağıdaki adımları dikkatlice takip edin ve yapın.
1- Bilgisayarıma girin
2- Sol alanda bu bilgisayar yazısına sağ tıklayın
3- Açılan menüden özelliklere tıklayın
4- Açılan pencerede sol alandaki başlıklardan gelişmiş sistem özelliklerine tıklayın
5- Açılan pencerede performans başlığı altında sağ tarafta bulunan ayarlar butonuna tıklayın.
6- Açılan performans seçenekleri penceresinde gelişmiş sekmesine tıklayın
7- Sağ altta bulunan değiştir butonuna tıklayın
8- Tüm sürücü ve disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet seçeneğinin başında tik işaretini KALDIRIN
9- Alt alanda disk belleği dosyası yok bölümünü aktif hale getirin ve sağında bulunan ayarla butonuna tıklayıp evet butonuna tıklayın.
10- Tüm pencerelere onay vererek kapatın ve bilgisayarınızı kesinlikle yeniden başlatın. 

İlk 2 adım işe yaramazsa görev yöneticisi disk %100 hatasının kesin çözümü 3. seçenek olacaktır. 

Umarım işinize yarar.


[ YORUM YAZ ] [ YAZDIR ]
Anahtar kelimeler: görev yöneticisi, disk, yüzde yüz, % 100, disk dolu, dolu, kullanılamıyor, hata, sorun, çözüm, düzeltme

Yazan: Eyüp
Yorum: Merhaba, aynı sorunla karşılaştım ve 3. adımı uyguladım sorunum çözüldü. Disk kullanımı %100 den &2-8 lere indi. Teşekkür ederim